หมายเลขชิ้นส่วนของผู้ผลิตMCFE120/12
รหัสสินค้า9531858
Product RangeMCFE
หมายเลขชิ้นส่วนของคุณ
ไม่มีสต็อกแล้ว
ข้อมูลผลิตภัณฑ์
ผู้ผลิตMULTICOMP PRO
รหัสสินค้า9531858
Product RangeMCFE
เอกสารข้อมูลทางเทคนิค
Power Rating120VA
Primary Voltages230V
Secondary Voltages2 x 12V
Winding TypeSingle Primary, Dual Secondary
Toroid CentreOpen
Transformer MountingChassis Mount
Transformer TerminalsWire Leaded
Outer Diameter104.2mm
Height52.1mm
Secondary Current Nom5A
SVHCTo Be Advised
ตัวเลือกสำหรับ MCFE120/12
พบผลิตภัณฑ์จำนวน1
ภาพรวมของผลิตภัณฑ์
The Multicomp MCFE series are encapsulated toroidal transformers with flying leads. These transformers have a very high quality construction with high efficiency and smaller size compared to conventional EI transformers. MCFE series features a single primary winding rated at 230V 50/60Hz and dual secondary windings. Secondary windings can be connected in series or parallel or used independently.
- Power rating ranges from 15VA to 500VA
- Maximum ambient temperature of 40°C
- Efficiency up to 95%
- Secondary voltages ranges from 2 x 6VAC to 2 x 40VAC
- Extremely low radiated magnetic field, suitable for sensitive electronics
- Double insulated primary leads
- Flexible lead outs can be trimmed to any length without the need of enamel removal
- Fully resin encapsulated in case
- Designed, tested and manufactured in accordance with EN60742, EN60065 and EN60950
- 100% electrical and flash tested
- Multicomp products are rated 4.6 out of 5 stars
- 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
- 96% of customers would recommend to a friend
การใช้งาน
Industrial, Power Management
ข้อมูลจำเพาะทางเทคนิค
Power Rating
120VA
Secondary Voltages
2 x 12V
Toroid Centre
Open
Transformer Terminals
Wire Leaded
Height
52.1mm
Product Range
MCFE
Primary Voltages
230V
Winding Type
Single Primary, Dual Secondary
Transformer Mounting
Chassis Mount
Outer Diameter
104.2mm
Secondary Current Nom
5A