STM32F303RBT6 is a STM32 F3 series, mainstream mixed signals microcontroller (MCU) from the STM32F303 family. It incorporates high-performance Arm® Cortex®- M4 32-bit RISC core with FPU operating at a frequency of up to 72MHz, and embedding a floating point unit (FPU), a memory protection unit (MPU) and an embedded trace macrocell (ETM). The family incorporates high-speed embedded memories and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to dual APB buses. The devices offer up to 4 fast 12-bit ADCs, 7 comparators, 4 operational amplifiers, up to two DAC channels, a low-power RTC, up to five general-purpose 16-bit timers, one general-purpose 32-bit timer, and two timers dedicated to motor control. It also features standard and advanced communication interfaces: up to two I2Cs, up to three SPIs (two I2S), three USARTs, up to two UARTs, CAN and USB. To achieve audio class accuracy, the I2S peripherals can be clocked via an external PLL.
- ARM Cortex-M4 CPU w/ FPU, single-cycle multiplication, HW division, 90 DMIPS, DSP instruction, MPU
- 128Kbytes of flash memory, 32Kbytes of SRAM on data bus and 2 to 3.6V VDD, VDDA voltage range
- POR/PDR, PVD, VBAT supply for RTC and backup registers and CRC calculation unit
- 4 to 32MHz crystal oscillator, 32kHz oscillator for RTC w/ calibration, internal 40kHz oscillator
- Interconnect matrix
- Calendar RTC with alarm, periodic wakeup from stop/Standby
- Serial wire debug, Cortex®-M4 with FPU ETM, JTAG
- 96-bit unique ID
- 64 pin LQFP package
- Industrial temperature range from -40 to 85°C
คำเตือน
ข้อมูลจำเพาะทางเทคนิค
STM32 Family STM32F3 Series Microcontrollers
32 bit
128KB
LQFP
CAN, I2C, SPI, UART, USART, USB
22Channels
2V
-40°C
Surface Mount
STM32F3
MSL 3 - 168 hours
ARM Cortex-M4
72MHz
64Pins
27I/O's
32KB
12Bit
3.6V
85°C