หมายเลขชิ้นส่วนของผู้ผลิตALPHA-RX433S
รหัสสินค้า1718688
เอกสารข้อมูลทางเทคนิค
RF ModulationFSK
Data Rate Max256Kbps
Frequency433MHz
Sensitivity dBm-109dBm
Supply Voltage Min-
Supply Voltage Max-
Supply Current10.5mA
Supported Devices - RF Receivers-
RF Receiver Applications-
Product Range-
SVHCNo SVHC (27-Jun-2024)
ภาพรวมของผลิตภัณฑ์
The ALPHA-RX433S is an FM receiver module 433MHz frequency. The Alpha modules are extremely cost effective but high performance radio modules supplied in a miniature surface mount package. These modules can transmit/receive at up to 256Kbps at a maximum of 300m and Operating at 2 - 5V, The modules monitors their battery voltage and can sleep with very low standby current. They can wake intermittently and provide direct control outputs to a microcontroller making them ideally suited to battery application.
- 433MHz FM receiver module
- Transmit range up to 300m
- Miniature SMT packages
- Data rate up to 256Kbps
- Programmable output power and frequency deviation
- SPI interface (for Config)
- Clock and reset signal for external MCU
- Wakeup timer
- Automatic antenna tuning
- Low battery detection
การใช้งาน
Wireless, RF Communications, Security, Industrial
ข้อมูลจำเพาะทางเทคนิค
RF Modulation
FSK
Frequency
433MHz
Supply Voltage Min
Supply Current
10.5mA