หมายเลขชิ้นส่วนของผู้ผลิตNCP5006SNT1G.
รหัสสินค้า
ม้วนตัดแบ่ง1226288RL
เทปตัด1226288
หมายเลขชิ้นส่วนของคุณ
ไม่ได้ผลิตแล้ว
ตัวเลือกบรรจุภัณฑ์
ข้อมูลผลิตภัณฑ์
ผู้ผลิตONSEMI
รหัสสินค้า
ม้วนตัดแบ่ง1226288RL
เทปตัด1226288
เอกสารข้อมูลทางเทคนิค
TopologyBoost
LED Driver Type-
Input Voltage Min2.7V
Input Voltage Max5.5V
Output Voltage Max24V
Output Current Max50mA
Switching Frequency Typ1.2MHz
IC MountingSurface Mount
IC Case / PackageTSOP
No. of Pins5Pins
Operating Temperature Min-25°C
Operating Temperature Max85°C
Product Range-
Qualification-
MSL-
SVHCNo SVHC (17-Dec-2015)
Automotive Qualification Standard-
Device TopologyBoost
Driver Case StyleTSOP
No. of Outputs1Outputs
Switching Frequency1.2MHz
ภาพรวมของผลิตภัณฑ์
The NCP5006SNT1G is a high efficiency compact backlight LED Boost Driver converter operating in current loop, based on a PFM mode and to drive white LED. The current mode regulation allows a uniform brightness of the LEDs. The chip has been optimized for small ceramic capacitors, capable to supply up to 1W output power.
- Built-in over-voltage protection
- Low EMI radiation
- Inductor based converter brings up to 90% efficiency
- Constant output current regulation
- Includes dimming function (PWM)
- Enable function driven directly from low battery voltage source
- Automatic LEDs current matching
- Thermal shutdown protection
- All pins are fully ESD protected
การใช้งาน
LED Lighting
คำเตือน
ESD sensitive device, take proper precaution while handling the device.
ข้อมูลจำเพาะทางเทคนิค
Topology
Boost
Input Voltage Min
2.7V
Output Voltage Max
24V
Switching Frequency Typ
1.2MHz
IC Case / Package
TSOP
Operating Temperature Min
-25°C
Product Range
MSL
Driver Case Style
TSOP
Switching Frequency
1.2MHz
LED Driver Type
Input Voltage Max
5.5V
Output Current Max
50mA
IC Mounting
Surface Mount
No. of Pins
5Pins
Operating Temperature Max
85°C