หมายเลขชิ้นส่วนของผู้ผลิตNCP5007SNT1G
รหัสสินค้า
ม้วนตัดแบ่ง1226291RL
เทปตัด1226291
หมายเลขชิ้นส่วนของคุณ
ไม่ได้ผลิตแล้ว
ตัวเลือกบรรจุภัณฑ์
ข้อมูลผลิตภัณฑ์
ผู้ผลิตONSEMI
รหัสสินค้า
ม้วนตัดแบ่ง1226291RL
เทปตัด1226291
เอกสารข้อมูลทางเทคนิค
TopologyBoost
LED Driver Type-
Input Voltage Min2.7V
Input Voltage Max5.5V
Output Voltage Max24.5V
Output Current Max50mA
Switching Frequency Typ-
IC MountingSurface Mount
IC Case / PackageTSOP
No. of Pins5Pins
Operating Temperature Min-25°C
Operating Temperature Max85°C
Product Range-
Qualification-
MSL-
SVHCNo SVHC (14-Jun-2023)
Automotive Qualification Standard-
Device TopologyBoost
Driver Case StyleTSOP
No. of Outputs1Outputs
Switching Frequency-
ภาพรวมของผลิตภัณฑ์
The NCP5007SNT1G is a high efficiency Boost Converter operating in a current control loop, based on a PFM mode, to drive white LEDs. The current mode regulation allows uniform brightness of the LEDs. The chip has been optimized for small ceramic capacitors and is capable of supplying up to 1W output power.
- Inductor based converter brings high efficiency
- Constant output current regulation
- Built-in output over-voltage protection
- Includes dimming function (PWM)
- Enable function driven directly from low battery voltage source
- Thermal shutdown protection
- All pins are fully ESD protected
- Low EMI radiation
- 0.3A Standby quiescent current
การใช้งาน
LED Lighting, Signal Processing
คำเตือน
ข้อมูลจำเพาะทางเทคนิค
Topology
Boost
Input Voltage Min
2.7V
Output Voltage Max
24.5V
Switching Frequency Typ
IC Case / Package
TSOP
Operating Temperature Min
-25°C
Product Range
MSL
Driver Case Style
TSOP
Switching Frequency
LED Driver Type
Input Voltage Max
5.5V
Output Current Max
50mA
IC Mounting
Surface Mount
No. of Pins
5Pins
Operating Temperature Max
85°C