หมายเลขชิ้นส่วนของผู้ผลิตMBR20200CT
รหัสสินค้า2675114
เอกสารข้อมูลทางเทคนิค
Repetitive Peak Reverse Voltage200V
Average Forward Current20A
Diode ConfigurationDual Common Cathode
Diode Case StyleTO-220AB
No. of Pins3Pins
Forward Voltage Max920mV
Forward Surge Current150A
Operating Temperature Max150°C
Diode MountingThrough Hole
Product Range-
Qualification-
SVHCLead (25-Jun-2025)
ภาพรวมของผลิตภัณฑ์
MBR20200CT is a dual common cathode Schottky rectifier designed for high-efficiency power conversion. It features a reverse voltage rating of 200V and can handle a forward current of 20A. With a low forward voltage drop of 920mV, it ensures minimal power loss. Packaged in a TO-220AB package with 3 pins, it is ideal for use in power supplies, DC-DC converters, and other high-power applications requiring fast switching and efficient rectification.
- Repetitive peak reverse voltage of 200V
- Average forward current of 20A
- Maximum forward voltage is 920mV
- Forward surge current of 150A
คำเตือน
ข้อมูลจำเพาะทางเทคนิค
Repetitive Peak Reverse Voltage
200V
Diode Configuration
Dual Common Cathode
No. of Pins
3Pins
Forward Surge Current
150A
Diode Mounting
Through Hole
Qualification
Average Forward Current
20A
Diode Case Style
TO-220AB
Forward Voltage Max
920mV
Operating Temperature Max
150°C