DRDN20-24 is a DRDN20 series 20A DIN rail type redundancy module. It can be used as power supply to improve overall system operation reliability. It supports N+1 and 1+1 redundancy system, built-in two rails DC input contacts and single output. The MOSFET technology implemented can reduce heat loss and reduce the voltage difference between the input and output voltage, built-in 2 channels DC OK replay contacts for monitoring output status and narrow width(32mm). It includes overload and short circuit protection. Application includes industrial control system, semiconductor fabrication equipment, factory automation, electro-mechanical apparatus. Approved by IEC62368-1, UL62368-1, EAC TP TC 004.
- Input voltage range from 19 to 29VDC, output DC voltage is 24V
- Output rated current is 0 to 20A(continuous), typical efficiency is 98%
- 2 channels input and 1 output, 32mm slim width
- Cooling by free air convection
- 3 years warranty
- Working temperature range from -40 to +80°C
- Dimension is (W x H x D) 32 x 125.2 x 102mm