หมายเลขชิ้นส่วนของผู้ผลิตDC56-11EWA
รหัสสินค้า2449703
เอกสารข้อมูลทางเทคนิค
LED ColourRed
Forward Current If20mA
Forward Voltage2V
Luminous Intensity2.4mcd
No. of Digits / Alpha2
Character Size14.22mm
Common ConnectionCommon Cathode
Product Range-
SVHCNo SVHC (23-Jan-2024)
ภาพรวมของผลิตภัณฑ์
The DC56-11EWA is a 14.22mm dual digit Numeric Display with white diffused lens. The high efficiency red source device is made with gallium arsenide phosphide on gallium phosphide orange light emitting diode.
- 0.56" Digit height
- Low current operation
- Excellent character appearance
- Easy mounting on P.C. boards or sockets
- Two digit package simplifies alignments and assembly
- Mechanically rugged
- Grey face, white segment
- Common cathode, right hand decimal
การใช้งาน
Medical, Industrial, Imaging, Video & Vision, Clock & Timing
ข้อมูลจำเพาะทางเทคนิค
LED Colour
Red
Forward Voltage
2V
No. of Digits / Alpha
2
Common Connection
Common Cathode
SVHC
No SVHC (23-Jan-2024)
Forward Current If
20mA
Luminous Intensity
2.4mcd
Character Size
14.22mm