หมายเลขชิ้นส่วนของผู้ผลิตIRGS14C40LPBF
รหัสสินค้า9104895
เอกสารข้อมูลทางเทคนิค
Continuous Collector Current20A
Collector Emitter Saturation Voltage1.4V
Power Dissipation125W
Collector Emitter Voltage Max430V
Transistor Case StyleTO-263 (D2PAK)
No. of Pins3Pins
Operating Temperature Max175°C
Transistor MountingSurface Mount
Product Range-
ภาพรวมของผลิตภัณฑ์
The IRGS14C40LPBF is a 430V Ignition IGBT with on chip gate emitter and gate collector clamps. The advanced IGBT process family includes a MOS gated, N-channel logic level gate drive which is intended for coil on plug automotive ignition applications and small engine ignition applications.
- <gt/>6kV ESD gate protection
- High self clamped inductive switching energy
- Low saturation voltage
การใช้งาน
Automotive
คำเตือน
ESD sensitive device, take proper precaution while handling the device.
ข้อมูลจำเพาะทางเทคนิค
Continuous Collector Current
20A
Power Dissipation
125W
Transistor Case Style
TO-263 (D2PAK)
Operating Temperature Max
175°C
Product Range
Collector Emitter Saturation Voltage
1.4V
Collector Emitter Voltage Max
430V
No. of Pins
3Pins