The MAX1044ESA+T is a monolithic CMOS switched capacitor voltage converter in 8 pin NSOIC package. This charge pump voltage converter work by first accumulating charge in a bucket capacitor and then transfer it into a reservoir capacitor. It inverts, doubles, divides or multiplies positive input voltage. It is pin compatible with industry standard ICL7660 and LTC1044 devices. The MAX1044 has BOOST pin that raises oscillator frequency above audio band and reduces external capacitor size requirements. It operates from 1.5V to 10V with no external diode. The MAX1044 delivers 10mA with 0.5V output drop. The device combines low quiescent current and high efficiency. Oscillator control circuitry and four power MOSFET switches are included on-chip. It is used in generating -5V supply from +5V logic supply to power analogue circuitry, personal communications equipment, op-amp power supplies, EIA/TIA-232E and EIA/TIA-562 power supplies, data acquisition systems and panel meters.
- 20mA charge pump with industry standard pin-out
- 98% typical power conversion efficiency
- Operating temperature range from -40°C to 85°C
- Supply current of 30μA at TA = +25°C (pins 1 and 7 no connection, LV open)
- No external diode required for higher voltage operation
- Supply voltage range from 1.5V to 10V (RL = 10Kohm, LV to GND)
- Maximum output resistance of 100 ohm at TA = +25°C (IL = 20mA, fOSC = 5KHz, LV open)
- Oscillator frequency of 5KHz at V+ = 5V
- Voltage conversion efficiency of 99.9%
- Oscillator impedance of 100Kohm at V+ = 5V
การใช้งาน
Power Management, Portable Devices, Consumer Electronics
คำเตือน
บันทึก
ข้อมูลจำเพาะทางเทคนิค
NSOIC
20mA
-20mV
1.5V
Divider, Doubler, Inverting, Multiplier
-40°C
No SVHC (04-Feb-2026)
8Pins
20V
10V
Surface Mount
85°C