หมายเลขชิ้นส่วนของผู้ผลิตEC11B152442D
รหัสสินค้า1191734
Product RangeEC11B Series
|---|---|
| 1+ | THB161.650 |
| 10+ | THB158.180 |
| 25+ | THB156.580 |
| 50+ | THB154.980 |
| 100+ | THB151.760 |
| 500+ | THB148.560 |
| 1000+ | THB145.590 |
ราคาสำหรับสินค้า:Each
ขั้นต่ำ: 1
หลายรายการ: 1
THB161.65
บันทึกของรายการ
เพิ่มไปยังใบยืนยันคำสั่งซื้อ ใบแจ้งหนี้ และใบจัดส่งสินค้าสำหรับคำสั่งซื้อนี้เท่านั้น
ข้อมูลผลิตภัณฑ์
ผู้ผลิตALPS ALPINE
Product RangeEC11B Series
เอกสารข้อมูลทางเทคนิค
Encoder TechnologyMechanical
Encoder TypeIncremental
Encoder Resolution15PPR
No. of Detents30 Detents
OrientationVertical
Push SwitchWith Push Switch
Encoder OutputQuadrature
Encoder MountingBushing Mount, Through Hole
Rotational Speed Max-
Rotational Life Cycles15000
No. of Channels2Channels
Shaft TypeSlotted End
Shaft Length25mm
Shaft Diameter6mm
Supply Voltage Min-
Supply Voltage Max5VDC
Operating Temperature Min-40°C
Operating Temperature Max85°C
IP Rating-
TerminationSolder Pin
SVHCNo SVHC (17-Jan-2023)
ภาพรวมของผลิตภัณฑ์
The EC11B152442D from Alps is an incremental type encoder. It is a low profile 11mm size rotary encoder for microscopic current circuits.
- Number of pulse/turn is 15
- Operating temperature range from -40°C to 85°C
- Ratings 10mA at 5VDC
- SPST contact configuration
- End slotted metal shaft
การใช้งาน
Audio, Consumer Electronics, Industrial
ข้อมูลจำเพาะทางเทคนิค
Encoder Technology
Mechanical
Encoder Resolution
15PPR
Orientation
Vertical
Encoder Output
Quadrature
Product Range
EC11B Series
Rotational Life Cycles
Shaft Type
Slotted End
Shaft Diameter
6mm
Supply Voltage Max
5VDC
Operating Temperature Max
85°C
Termination
Solder Pin
Encoder Type
Incremental
No. of Detents
30 Detents
Push Switch
With Push Switch
Encoder Mounting
Bushing Mount, Through Hole
Rotational Speed Max
No. of Channels
2Channels
Shaft Length
25mm
Supply Voltage Min
Operating Temperature Min
-40°C